POMOZTE NÁM, NAŠE DOSPĚLÁ VNUČKA JE OBÉZNÍ

05.08.2018

JAK POMOCI BLÍZKÉMU ČLOVĚKU A ZÁROVEŇ JEJ NEOSLABIT


Minulý týden mne navštívila paní a chtěla pomoci s úpravou redukčního jídelníčku pro svou dospělou vnučku, která to sama momentálně řešit nechce. Už dříve zkoušela diety i jídelníčky a bez efektu, vždy nabrala o pár kil víc než před dietou. Vnučka je jako jediná z rodiny baculík odmalinka a celá rodina by jí ráda pomohla. Babi se už nemůže dívat na to, jak se vnučka trápí. 

Musím poznamenat, že starosti této paní moc chápu. Rizika obezity a vliv nadváhy na zdraví známe skoro všichni z mainstreamový médií. A to nemluvím o šikaně na sociálních sítích a reklamě.  Chápu strachy o vnuččino zdraví, chápu strachy o vnuččino sebevědomí, chápu strachy o vnuččin osobní a pracovní život. Chápu, jak je těžké BEZPODMÍNEČNĚ přijmout, milovat svého blízkého a dát mu DŮVĚRU, že to zvládne sám.

Ale... ani sebesofistikovanější jídelníček a skvělý terapeutický přístup není schopen pomoci člověku, pokud ON SÁM SE PRO TO NEROZHODL. Z různých důvodů. Třeba potřebuje ještě něco ve svém životě pořešit nebo pochopit. Může mít strachy ze změn, ze svého selhání. Nebo zkrátka teď nemá sílu řešit jídlo a způsob jedení. Důvodů může být spousta.

JAK VYTVOŘIT BEZPEČNÝ PROSTOR PRO SVÉ BLÍZKÉ

Abychom skutečně podpořili své blízké v jejich vlastním růstu, životních zkouškách, obtížích… , nemůžeme to dělat tím, že je připravíme o jejich vlastní sílu tím ( například snahou vyřešit jejich problémy), zostuzovat je ( narážkami, srovnáváním, posuzováním, poznámkami, že by měli být jiní než jsou). Musíme být připraveni ustoupit stranou tak, aby mohli ONI SAMI dělat svá vlastní rozhodnutí, nabídnout jim BEZPODMÍNEČNOU LÁSKU A PODPORU, nabídnout jim jemné vedení a pocit bezpečí, pokud oni sami budou chtít.  

1. NEBERTE LIDEM JEJICH SÍLU

Když vezmeme druhým z jejich rukou vlastní sílu dělat rozhodnutí, zanecháme je v pocitu neschopnosti a nepoužitelnosti. Někdy mohou nastat okamžiky, kdy musíme zakročit za druhé a udělat těžká rozhodnutí ( zápas z těžkou závislostí či život ohrožující nemocí), ale téměř v každém dalším případě lidé potřebují autonomii dělat své vlastní volby. Ano dokonce i naše děti. Mamky! A mamky mamek! Můžeme nabídnout podporu, ale nikdy bychom neměly rozhodovat za druhé a škrtit je svou kontrolou schovanou za starostlivost.

2. VYNECHTE SVÉ EGO ZE HRY

V této pasti se ocitneme ve chvíli, kdy začneme věřit, že úspěch druhého je závislý na našem zásahu a nebo když máme pocit, že CHYBY NAŠICH BLÍZKÝCH, staví do špatného světla také nás samotné (např. co si budou o mně myslet sousedi, když mám baculatého kluka)

3. VYTVOŘTE PRO SVÉ BLÍZKÉ TOLIK BEZPEČÍ, ABY SE NEBÁLI UDĚLAT CHYBU

Když se lidé učí novým návykům, rostou nebo procházejí osobními změnami či životním přechodem, přirozeně dělají po cestě nějaké chyby. Pokud se vzdáme posuzování, vyčítání a kousavých poznámek nabízíme jim příležitost, aby šli do své síly a našli v sobě houževnatost pokračovat ve své cestě i přesto, že zakopnou. Je v pořádku chyby dělat, poučit se a pokračovat dál. Teď a tady tvořím svou budoucnost.

4. UZNEJTE I JINOU CESTU NEŽ MÁTE VY SAMI

Dovolte druhým, aby dělali jiná rozhodnutí a měli jiné zkušenosti než vy. To, že budu DRŽET BEZPEČNÝ PROSTOR svému blízkému znamená, že budu respektovat jeho rozdílnost a uznám, že může dělat jiná rozhodnutí, než bychom dělali sami. 


Každý člověk je jedinečná krásná unikátní bytost. Kdo má silnou nadváhu často používá JÍDLO, jako záchranou KLÁDU na své plavbě řekou života. V něčem mu pomáhá, ale zároveň znemožňuje doplavat, kam sám chce.  Aby mohl plavat bez klády, musí se zbavit zátěže, nabrat sebedůvěru a pustit se. Chce to hodně odvahy a motivace. Zpočátku se může pustit nachvilku, tempo po tempíčku a pak - nabere sílu a svede plavat sám...nejde to hned, chce to trochu času...tak jako problém nevznikl ze dne na den...musíme být k sobě trpěliví

JAK NABÍDNOUT POMOCNOU RUKU

Každý jsme unikátní bytost, zkuste se vžít do osoby svého blízkého a pokuste se vycítit, co by mu nejvíc pomohlo ( z jeho pohledu, ne z vašeho) z vaší strany a pomoc mu nabídněte. Nebo se ho na to rovnou sami zeptejte. Neberte si osobně, pokud vaši pomoc odmítne. 

Je plno možností, ale dá se pomoci třeba takto

  • BUDEME VAŘIT ZDRAVĚJI, POJEDU V TOM TAKY
  • POMOHU TI NAKUPOVAT ZDRAVÉ SUROVINY

  • POMOHU TI CHYSTAT DO KRABIČEK JÍDLO S SEBOU (tohle moc pomůže mužům,alespoň v začátcích racionálního jídelníčku

  • NEBUDU KUPOVAT SLADKOSTI

  • NEBUDU PÉCT TY DOBRÉ BUCHTY, KTERÝCH VŽDYCKY SNÍŠ CELÝ PEKÁČEK

  • ZAČNEM TROCHU SPORTOVAT? CO BYCHOM VYZKOUŠELI?

  • KOUPÍME SI KOLA NEBO KOLOBĚŽKY

  • A DALŠÍCH TISÍC MOŽNOSTÍ

Důležité je, abychom daný člověk, kterému chci pomoci SÁM CHTĚL a my mu pomáhali bezpodmínečně a nevytvářeli ( I NEVĚDOMĚ) ve něm pocit, že MĚL BYS, MĚLA BYS nebo pocit VÝČITKY či STRACHU ZE SELHÁNÍ. Snažit se mu vytvořit bezpečný prostor, kde nebude mít strach selhat.

Marcela Kalasová DiS. výživová terapeutka