LEVANDULE POHLADÍ

16.07.2017

Levandule - lavandula angustifolia- levandule lékařská nebo úzkolistá.


Levandule - postaru devandula, dulanka nebo špikrnát pochází ze středomoří a o její rozšíření v našich krajích se zasloužily hlavně mniši a jejich řádové klášterní zahrady. Jméno levandule je odvozeno od slova umývat, což napovídá, že se rostlina ve starověku používala především do koupelí a pro kosmetické účely. Dle čarodějných knih je nazývána ELFÍM LISTEM. Fialkovomodré květy této půvabné líbezně vonící bylinky se v současnosti používají na uklidňující čaj nebo se z květů vyrábí aromaterapeutická silice, masážní oleje či přírodní kosmetika. Je velmi oblíbená jako přísada do bylinkových inhalací, koupelí a voňavých polštářků.


Levandulový čaj je osvědčeným prostředkem na zklidnění ducha a na rozpouštění vnitřního napětí. Pomáhá při nervozitě, stresu, migréně a na podporu trávení. Pro její výrazné aroma se používá do čajových směsí společně s meduňkou, lípou, heřmánkem, chmelem nebo prvosenkou.


Levandulová silice je nekorunovanou královnou v aromaterapii a  se vyrábí destilací z čerstvých květů a na výrobu 10 ml silice se spotřebují až 2 kg čerstvých květů. Je to doslova zázrak v lahvičce. Silice má jedinečné vlastnosti, lze ji použít neředěnou na pokožku například při bodnutí hmyzu nebo se dá přidávat do masážních olejů a relaxačních koupelí. Působí antisepticky, regeneruje buňky pokožky a je výborným přírodním repelentem. Říká se, že pomazání levandulovou silicí obklopí a obejme naši duši laskavostí, něhou, tiší bolístky srdce a pomáhá k přijetí a pochopení nás samých. A říká se , že levandulový pytlíček pod polštářem pomáhá Vašim snům stát se skutečností.


Olejíček z levandule dle. MuDr. Mlčocha

 Do 0,5-0,7 litru olivového oleje sypeme za stálého míchání čerstvé, nadrobno nasekané čerstvé nebo sušené levandulové květy, dokud nedostaneme homogenní, hustou, ale ještě tekutou směs. Dáme ji do vhodné nádoby a za občasného promíchání ji necháme stát na tmavém místě 6-8 týdnů. Přecedíme, ale scezené byliny ještě mírně zahřejeme a olej z nich vytlačíme. Olej vtiráme do pokožky po celém okolí bolavých míst. Při bolestech hlavy a při migréně ho vtiráme do pokožky na spáncích a na čele a zároveň užíváme několikrát denně 10 kapek na lžičce; olej zapijeme troškou teplého čaje. 

Natírání bolavých míst levandulovým olejem pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů. Olej léčí i vředy, infikované rány a povrchové záněty. Levandulová koupel s přidáním rozmarýnu zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus dospělých i dětí.CHCETE SE ZEPTAT NA LEVANDULI, KOUPIT LEVANDULI NEBO LEVANDULOVOU SILICI? ČAJ NA SPANÍ S LEVANDULÍ? ANGLICKÝ BÍLÝ ČAJ S LEVANDULÍ? NEBO LEVANDULOVÝ PYTLÍČEK POD OUŠKO? 

Přijďte si vybrat do prodejny U ZLATÉ KORUNY, RADNICKÁ 5, BRNO

https://www.mojecaje.cz/