SALÁTEK Z ŘEPY
TEPLÁ ŘEPA NA LISTOVÝCH SALÁTCÍCH, ŘEŘICHA, BRYNDZA, VLAŠSKÉ OŘECHY, OLIVOVÝ OLEJ, VINNÝ OCET, SŮL
Vývar z kostí se používá jako potravina a součást jídelníčku už od nepaměti. V dnešní uspěchané kuchyni tento posilující, výživný a hojivý vývar nachází opět své místo. Používáme jej k přípravě polévek a jako základ pro vaření zeleninových jídel.
Přirozený zdroj živin ( KOLAGEN, vitamíny, minerální látky, aminokyseliny, zdravé tuky, fytoprotektivní látky)
Zdravý zvýrazňovač chuti do zeleninových pokrmů, který zvýší vyživující hodnotu jídla
BUDETE POTŘEBOVAT:
4 - 5 MORKOVÝCH KOSTÍ ( bio nebo z farmy), 1 velká cibule, 1 malá palička česneku, 2 neloupané biomrkve, 2 petržele , 1 celer i s řapíky, 2 - 3 bobkové listy, 1 lžička himalájské soli, 1 - 2 lžíce jablečného
Do velkého hrnce ( 5l a více) vložíme omyté kosti, přidáme filtrovanou vodu tak, aby byly ponořené a přidáme 2 lžíce jablečného octa, necháme 2 hodiny odstát. Pak vložíme opláchnutou nahrubo nakrájenou zeleninu, česnek a cibuli ponecháme vcelku, sůl, koření, doplníme hrnec vodou, aby bylo vše cca 5 cm pod hladinou. Rychle přivedeme k varu a poté vaříme na nejmenším plamínku 6 až 8 hodin, v pomalém elektrickém hrnci 12 hodin. Průběžně kontrolujeme a sbíráme pěnu, po dovaření přecedíme přes jemné sítko. V lednici vydrží vývar 3 dny a v mrazničce 3 měsíce.
Pokud vy byl vývar příliš tučný ( žlučníkové onemocnění ), po vložení do lednice, můžete přiměřenou část ztuhlého tuku na hladině vývaru odebrat.
Takto připravený vývar lze konzumovat jako:
POSILUJÍCÍ NÁPOJ při při zažívacích potížích - vlažný po lžičkách
PLNOHODNOTNÁ POLÉVKA s nakrájenou zeleninkou, zavářkou ( vaječná mlhovina, SLZOVKA, špaldové nočky, těstoviny,...)a čerstvou zelenou natí
PŘÍRODNÍ DOCHUCOVADLO a základ do zeleninových polévek ( dýňová, mrkvová,..), zeleninových jídel, omáček a pokrmů typu rizoto
Dle MUDr. Freje vývar z kostí působí hojivě a protektivně na celý zažívací trakt, zejména pro osoby s chronickými střevními záněty je vynikající součástí šetřícího jídelníčku a výrazně napomáhá harmonizaci střevní mikroflóry. Tyto VÝVARY obsahují proteinogenní aminokyselinu PROLIN, která zaceluje střevní sliznici, aminokyselinu GLYCIN, KOLAGEN ( želatinu) a L-glutamin a další hodnotné živiny výrazně přispívající k regeneraci zažívacího traktu. Spolu s vyváženým jídelníčkem a mohou být velmi přínosné zejména při těchto potížích:
SIBO - stav nadměrného množství bakterií v tenkém střevě vedoucí k zánětu sliznice
Syndrom GAPS ( gut and psychology syndrom)
Syndrom PROPUSTNÉHO STŘEVA
SYNDROM DRÁŽDIVÉHO TRAČNÍKU
ANTIKANDIDOVÁ DIETA
Vývary z kostí nejsou vhodné při HISTAMINOVÉ INTOLERANCI.
Pozn. Jablečný ocet se přidává do vývarů z masa a kostí proto, aby se uvolnily minerály z kostí do vývaru, nebojte se, není v polévce chuťově cítit.
POSKYTOVANÉ INFORMACE SE TÝKAJÍ OBECNĚ ZAŽÍVACÍCH POTÍŽÍ, V PŘÍPADĚ KONKRÉTNÍCH NEAKUTNÍCH POTÍŽÍ S TRÁVENÍM, MŮŽETE SVÉ STRAVOVÁNÍ KONZULTOVAT S NUTRIČNÍ TERAPEUTKOU A V PŘÍPADĚ AKUTNÍHO ONEMOCNĚNÍ KONZULTUJTE SVŮJ STAV S ODBORNÝM LÉKAŘEM.
TEPLÁ ŘEPA NA LISTOVÝCH SALÁTCÍCH, ŘEŘICHA, BRYNDZA, VLAŠSKÉ OŘECHY, OLIVOVÝ OLEJ, VINNÝ OCET, SŮL
HODÍŠ DO HRNCE DÝNI, ZELENINU, BRAMBORU, ČERVENOU ČOČKU, TROCHU KARÍ A ZA 20 MINUT JE HOTOVO.
TWEET Z PORADNY: Často se ve své praxi setkávám s tím, že největší naší překážkou v jezení je vlastní HLAVA. A není to doména jen nás citlivých žen. MÁME TU I MUŽE! Se souhlasem jednoho dnešního mého klienta sdílím...
Muž, masér, 64 let, 170 cm, 54 kg ( zhubl z 68 za 5 let), zdravý, ale trpící...