CHRONICKÝ STRES A JÍDLO

21.09.2017

Souvisí stres s jídlem? Ano velmi, zároveň jde ruku v ruce s každodenním spěchem, odbýváním jídla, únavou, psychickou nepohodou a později zdravotním potížemi.

Chronický stres je metla dnešní doby a trpíme jím skoro všichni. Nejen muži, kteří dnes hodně pracují, aby zajistili svou rodinu a uplatili hypotéky, ale myslím, že chronickým stresem jsou uskřípnuté hlavně ženy. Setkávám se s nimi denně v poradně. Studujeme, pracujeme, vaříme, uklízíme, staráme se o děti a o všechno možné. Do toho chceme skvěle vypadat a být chytré a úžasné ve všech směrech. Naložili jsme si toho hodně a řekla bych, že kvůli velké porci povinností často nestíháme a dostáváme se do presu. Musím to, musím tamto, musím ještě toto. Pak ještě měla bych to, měla bych todleto. Uštváváme se zaživa. 

JAK CHRONICKÝ STRES PŮSOBÍ NA NAŠE TĚLO?

Fyzicky se může stres projevovat poruchami spánku, bolestmi hlavy, zvýšeným krevním tlakem a bušením srdce. Po psychické stránce může člověk pociťovat neklid, vyčerpanost a úzkost, která může vyústit v depresi či vyhoření. Z hlediska chování se může stres projevovat podrážděností, kouřením, sníženým pracovním výkonem a v neposlední řadě NESOULADEM V JÍDLE. A to zejména závislostí na cukru a emočním jedením. To souvisí mimo jiné s tím, že při chronickém stresu dochází HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁZE. Takže to není, že byste měli SLABOU VŮLI. Můžou za to hormony. Konkrétně zejména KORTIZOL a  INZULIN. Dochází ke zvýšenému vylučování hormonu kortizolu, který podněcuje zvýšené pojídání potravin s vysokým obsahem cukru a tuku. Když přičteme vyšší hladinu inzulinu je to jeden z důvodů, proč tloustneme a to zejména na břiše. Celý hormonální mechanismus ukládání tuků je mnohem složitější a účastní se ho i jiné hormony a to leptin, ghrelin, glukagon, adrenalin a testosteron s estrogenem. 

JAK BOJOVAT PROTI CHRONICKÉMU STRESU

Stres je bohužel nedílnou součástí našich životů, je to daň za dnešní moderní dobu, která je úžasná, ale také plná shonu a tlaku na výkon. To ale neznamená, že bychom se s tím měli smířit a nic s tím nedělat. Vždycky je možné udělat něco, abychom zmírnili dopady stresu na naše zdraví a cítili se lépe po těle i na duši.

  • SPÁNEK A ODPOČINEK jsou alfou a omegou celkové duševní pohody a vitality organismu. Kromě toho při odpočinku dochází k harmonizaci hormonální hladiny. 
  • JÍDELNÍČEK je základ úspěchu k cestě do vaší pohody. Snažte se mít dostatek bílkovin a minimum jednoduchých cukrů. Díky tomu předejdete ztrátě svalové hmoty a také pozitivně ovlivníte své hormony. Každý jsme jedinečná bytost a neexistuje univerzální jeden superzdravý jídelníček. Pomohu Vám najít tu Vaši stravovací cestu v souladu.

  • POHYB je důležitý pro soulad těla a ducha. Ne nadarmo se říká ve zdravém těle,  zdravý duch. Najděte si pohybovou aktivitu, které byste se mohli věnovat pravidelně a která by vás bavila. Může jít o turistiku, kolo nebo plavání? Jóga, tělocvična nebo fitko? Sokol? Běh? 

  • NAJÍT SI ČAS PRO SEBE je důležité alespoň občas vypnout a dělat činnosti, na které jindy není prostor. Setkání s přáteli, jít do kina nebo na dobrou večeři, jít na kurz kreslení nebo keramiky, jít na masáž... nebo cestovat!Možností je spousta :o)

  • SNAŽTE SE NESPĚCHAT - spěcháme každý a to hlavně ze zvyku. Přitom každý den spoustu času utratíme sledováním instagramu, facebooku nebo televize. Na co chceme mít čas, na to si ho uděláme. 

  • BYLINKY PROTI STRESU - při nespavosti můžete vyzkoušet baldriánové kapky a naopak přes den na rozpouštění vnitřního napětí můžete vyzkoušet některý z tzv. adaptogenů : schizandra, rodiola nebo šišák bajkalský ( kapky). Pozor na kávu, ta může při nadměrném pití ( 3-5 šálků denně) způsobovat propady energie.